Giewont

Z popularnością Giewontu nie ma co dyskutować. To zdecydowanie najbardziej rozpoznawalna góra nie tylko w polskiej części Tatr, ale i w całym kraju. Bo choć to szczyt stosunkowy niewysoki, liczący zaledwie 1894 m n.p.m. (ostatnie źródła podają wysokość 1895 m n.p.m.), to jego charakterystyczna sylwetka przypominająca Śpiącego Rycerza, upstrzona dodatkowo kilkunastometrowym krzyżem, jest nie do…

Read more

Czerwone Wierchy

Wycieczka na Czerwone Wierchy już od dziesiątek lat zaliczana jest do tatrzańskiej klasyki. Na masyw składają się cztery szczyty: Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak oraz Kopa Kondracka. Wędrówka grzbietem pomiędzy tymi szczytami należy do najpiękniejszych w Tatrach, a widoki, jakie rozpościerają się przed wędrowcem, obejmują Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie, na horyzoncie dostrzec można Tatry Niżne, Beskid Żywiecki,…

Read more

Suche Czuby

Pewnego lipcowego dnia wędruję jedną z moich ulubionych tatrzańskich tras: wbijam na Czerwone Wierchy od strony Doliny Tomanowej, praktycznie pustej o poranku, po czym kieruję się efektowną granią przez Suche Czuby na Kasprowy Wierch i dalej na Liliowe. . Po drodze zaczepia mnie rezolutna babka: – Wieczna Tułaczka? – Tak. – A co pani tu…

Read more

Kasprowy wierch

Kasprowy Wierch nie jest honorny, nie przekroczył nawet 2000 metrów, droga nań nie dostarcza szczególnych ekscytacji, a widoki z okolicznych szczytów (choćby z Beskidu, Świnicy czy Małołączniaka) są szersze i po prostu ciekawsze. A jednak góra jest rozpoznawalna w całym kraju i oblegana niczym dyskont przed świętami. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w kolejce linowej, która łączy…

Read more